piątek, 11 grudnia 2015

[3] Obowiązek ważniejszy od pragnień. - "Wszystkie kwiaty Szanghaju" D. Jepson

Tytuł: Wszystkie kwiaty Szanghaju
Tytuł oryginału: All the flowers in Shanghai
Autor: Duncan Jepson
Tłumacz: Katarzyna Bartuzi
Rok wydania: 2014
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 272

Chiny od zawsze mnie fascynowały. Kiedy zobaczyłam w Biedronce tę książkę, to nie mogłam się oprzeć i po prostu musiałam ją kupić. Cena jak najbardziej sprzyjała, bo tylko 9,99zł. Lubię biedronkowe promocje. Pozwalają mi zapełnić domową biblioteczkę nawet trzema książkami w cenie jednej (przypuszczając, że cena w księgarni za jedną wynosi około 30zł).
Książkę przeczytałam jakiś czas temu, bo na przełomie lipca i sierpnia, ale bunt urządzeń elektronicznych z dostępem do internetu zrobił swoje. Jednak jak sobie obiecałam, recenzję piszę i publikuję. Nieco później, ale ważne, że w ogóle.
Chiny to światowe mocarstwo, jeden z najbardziej zaludnionych krajów. Jest to kraj kontrastów: tradycja i nowoczesność, szybki rozwój z brakiem demokracji i biedą. Jest to kultura, którą trudno zrozumieć, pojąć. Autor ukazuje brutalną rzeczywistość na przykładzie jednostki - doświadczonej przez los kobiety.

Akcja powieści rozgrywa się w Szanghaju w latach 30. XX wieku. Główną bohaterką i zarazem narratorką jest Feng. Młoda Chinka była zaniedbywaną drugą córką, gdyż rodzice zajęli się jej starszą siostrą. Dziewczynką zajmował się dziadek, z którym spacerowała w ogrodzie i uczyła się nazw roślin. Niestety starsza siostra umiera i Feng musi ją zastąpić. Wbrew własnej woli zostaje wydana za mąż za bogatego biznesmena. Nikt nie liczy się z nią, ani z tym, że jest zakochana w kimś innym. Korzystne zamążpójście w oczach jej matki to życiowy sukces.
Feng musi rozstać się z rodziną. W rodzinie Sangów, do której trafiła, hołduje się tradycjom. Obowiązkiem dziewczyny jest urodzenie męskiego potomka, aby przedłużyć linię rodu. Tak naprawdę tylko do tego jest potrzebna. Jednak młoda Chinka nie została przygotowana do bycia Pierwszą Żoną, tak jak jej zmarła siostra. Jej niewinność, strach i brak wiedzy w żaden sposób nie ułatwiają wypełnienia obowiązku.
Feng żyje w złotej klatce, w której jest podporządkowana mężowi i jego rodzinie. Narastający gniew pociąga za sobą szereg zdarzeń. Chinka zamienia się ze skromnej dziewczyny w wyrachowaną, dzierżącą władzę Pierwszą Żonę, z którą wszyscy się liczą. W świecie Feng synowie słuchają się bezwzględnie matek, a mężowie żon. Kobiety zmieniają się wewnętrznie - od przestraszonych ofiar do pewnych siebie kobiet, które wiedzą jak osiągnąć zamierzone cele. Taką przemianę obserwujemy u Feng.
Opamiętanie i refleksje przychodzą, ale po czasie. Ciąg wydarzeń sprawia, że Feng zaczyna rozumieć, gdzie popełniła błąd i jak bardzo gniew rządził jej życiem. Niestety jest już za późno i zostają jej wyrzuty sumienia. Jedyne co mogła zrobić, to przeprosić i prosić o wybaczenie osobę, której wyrządziła najwięcej zła.

Książka zawiera tak osobistą i intymną relację kobiety, że aż trudno uwierzyć, iż autorem jest mężczyzna. Duncan Jepson naprawdę postarał się, aby oddać realizm. Przedstawiony świat nie ogranicza się tylko do ukazania tradycji. Przewijają się wątki takie jak: wojna z Japonią oraz przejęcie władzy przez komunistów. Nowy ład sprawia, że zamożni ludzie uciekają na Zachód. Sytuacja biednych pogarsza się - głodują i umierają w nędzy. To właśnie w takich warunkach poznajemy Feng, gdy zaczyna swoją opowieść. Jak dokładnie znalazła się w tym miejscu? Do kogo kieruje swoje słowa? Jej spowiedź odkrywa przed nami stopniowo kolejne tajemnice, a ciekawość budowana jest między wierszami.

Naprawdę polecam wszystkim tę książkę. Przeczytałam ją praktycznie jednym tchem, a zaraz później ciotka pożyczyła ją ode mnie i również chwaliła "Wszystkie kwiaty Szanghaju". Ta pasjonująca powieść to uniwersalna historia o tym, co jest w życiu najważniejsze.

4 komentarze:

  1. Zastanawiałam się nad kupnem tej książki, ale chyba za dużo pieniędzy zostawiam w Biedronce :D Pewnie jednak ją gdzieś jeszcze znajdę, bo bardzo lubię takie książki - o obyczajowości, kulturze zupełnie innej niż nasza.
    Szara kawiarenka

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaję się, że jest to ksiązka bardzo zyciowa i głęboka :D Lubię czasami takie powieści. Jesli się gdzięś natknę na nią, na pewno przypomnę sobie Twoją recenzję i się na nią zdecyduję :D Pozdrawiam i zapraszam do siebie :D

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam książki wydawane przez Świat Książki. Zawsze mają w sobie to coś co przyciąga i zatrzymuje na dłużej... Zaintrygowałaś mnie, że tę osobistą historię kobiety napisał mężczyzna. Uwielbiam literaturę z wątkiem Japonii lub Chin, ale rzadko po nią sięgam.

    Pozdrawiam ciepło,
    Ami. z RecenzjeAmi.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem przeogromnie ciekawa przemiany głównej bohaterki w tak wyrafinowaną kobietę, zastanawiam się, czy jej opamiętanie się nie będzie za późne. Z chęcią przeczytam, pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń